هیدروسفالی

 

هیدروسفالی

 

هیدروسفالی (به انگلیسی: Hydrocephalus) در پزشکی به وضعیتی گفته می‌شود که مایع مغزی-نخاعی تولید شده در شبکه کوروئید٬ بیش از اندازه در بطن‌های مغزی و دیگر حفره‌های مغز انباشته گردد و منجر به افزایش حجم آن‌ها شود. این افزایش حجم اشغال شده توسط مایع در سیستم عصبی مرکزی و بویژه مغز می‌تواند ناشی از اختلال در توزیع٬ تشکیل٬ جریان یا جذب مایع مغزی-نخاعی باشد و پی‌آمد آن افزایش فشار درون جمجمه و آسیب‌های مغزی و حتی مرگ است. هیدروسفالی در کودکان زیر دو سال به‌خاطر بازبودن سوتورهای کرانیکال(درزهای استخوان جمجمه) منجربه بزرگ شدن غیرطبیعی جمجمه شده ولی در بزرگ‌سالان با اختلال در راه رفتن و حافظه نمود میابد.

علائم:

 در سنین مختلف متفاوت است در شیرخواران به صورت افزایش سریع در اندازه دور سر یا بزرگ شدن غیر طبیعی اندازه سر باشد. در کودکان و بالغین شامل علایم افزایش فشار درون‌جمجمه مانند سردرد٬ استفراغ٬ تهوع ، انحراف چشم‌ها به پایین٬ اختلال در تعادل٬ عدم هماهنگی اختلال در شناخت٬ کاهش حافظه٬ خواب‌آلودگی یا کما می‌باشد.

درمان:

شانت: شایعترین درمان هیدرو سفالی تعبیه شانت می باشد که شامل تعبیه یک ارتباط با استفاده از لوله سیلیکون بین بطن های مغزی و شکم می باشد.  انواع دیگری از شانت می تواند بیم مغز و قلب یا بین مغز و فضای دور ریه ایجاد شود.

شانت خارجی یا EVD: به طور موقت فضای داخل بطن های مغز را به یک کیسه وصل می کند.

عمل اندوسکوپی یا ETV: در بیمارانی که بتوان این جراحی را انجام داد عوارض بسیار کمتری نسبت به شانت دارد ولی ممکن است بین ۲۰ تا ۴۰ درصد موارد موثر نباشد و در نهایت نیاز به تعبیه شانت پیدا شود.